ରାସ୍ତାରେ ପିଲେଟ ନେଉଛି ଜୀବନ: ଲୋକେ ଅସନ୍ତୋଷ

0
81
କେନ୍ଦୁଝର(ସଂଜୀବ ସାହୁ/ ଆଦ୍ୟାଶା ନ୍ୟୁଜ ):କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଯୋଡ଼ା ଖଣିମଣ୍ଡଳ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଯୋଡ଼ା-ବାମେବାରୀ ରାଜ୍ୟରାଜପଥ ନଂ ୨ରେ ପ୍ରବଳମାତ୍ରାରେ ପିଲେଟ ପଡ଼ି ରାସ୍ତାଟି ଏକ ମରଣଯନ୍ତାରେ ପାଲଟିଛି। କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ଏହିପରି କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାରେ ଘଟିଚାଲିଛି। ବାରମ୍ବାର ଏହି ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉନାହିଁ। ଲୁହାପଥର ଗୋଲି ବା ପିଲେଟ ଅତି ପିଚ୍ଛିଳ ଗୋଲାକାର ହୋଇଥିବାରୁ ପାଦଚଲା ପଥଚାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ସମେତ ବଡ଼ ବଡ଼ ଗାଡ଼ି ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି। ଏହି ପିଲେଟ ଯୋଗୁ ସର୍ବାଧିକ ବାଇକ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟୁଛି। ପିଲେଟ ଉପରେ ପାଦ ପଡ଼ିଗଲେ ପଥଚାରୀମାନେ ପଡ଼ିଯାଉଛନ୍ତି।
ବାମେବାରୀ-ଯୋଡ଼ା ମଧ୍ୟରେ ଚାଲୁଥିବା କମାଣ୍ଡର ଜିପର ମାଲିକ ଭାଗବତ ମାହାଲା ତାଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପିଲେଟ ଯୋଗୁଁ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଭୟ ବହୁତ। ଗୋଲାକାର ଲୁହାଗୋଲି ହୋଇଥିବାରୁ ଗାଡ଼ିର ଚକ ଖସିଯାଉଛି, ବ୍ରେକ ମଧ୍ୟ ଧରୁ ନାହିଁ। ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସୁଶାନ୍ତ ଗିରି, ସୂର୍ଯ୍ୟମଣି ଗୋପ, ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ମହାନ୍ତ, ନରହରି ପାତ୍ର ପ୍ରମୁଖ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯୋଡ଼ା-ଜୁରୁଡ଼ି-ବାମେବାରୀ ରାସ୍ତାରେ ଲୁଟେରା ଓ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁଙ୍କ ଠାରୁ ଅଧିକ ଭୟ ପିଲେଟ। ରାସ୍ତାରେ ପଡ଼ି ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି ଯେ,କେଉଁ ମୂହୁର୍ତ୍ତରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟୁଛି ତହା କହି ହେଉ ନ ଥିବା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ପିଲେଟକୁ ନେଇ ଅତୀତରେ ବହୁ ଆନ୍ଦୋଳନ ହୋଇଥିଲା। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଚମ୍ପୁଆ ଉପଜିଲାପାଳ କିଛି ସର୍ତ୍ତମୂଳକ କଟକଣା ପୋଲିସ ଉପସ୍ଥିତିରେ ପରିବହନକାରୀ ଠିକାଦାରମାନଙ୍କୁ ଜାରି କରାଯାଇଥଲା। ହେଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପିଲେଟ ପରିବହନକାରୀ ସଂସ୍ଥାମାନେ ନିୟମକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ଅଞ୍ଚଳର କିଛି ଅସାଧୁ ପୋଲିସକୁ ହାତବାରିଶି କରି ପିଲେଟ ପରିବହନ କରୁଛନ୍ତି। ତେଣେ ପ୍ରତିଦିନ ବଡ଼ବିଲ ଠାରୁ ବାଂଶପାଣି, ଜୁରୁଡ଼ି ରେଳସାଇଡିଂକୁ ଶହ ଶହ ଟ୍ରକ ପିଲେଟ ପରିବହନ ହେଉଛି। ଏକ ହିସାବରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ,ଏହି ରାସ୍ତାରେ ପ୍ରାୟ ୬ରୁ ୭ମେଟ୍ରିକ ଟନ ପିଲେଟ ଦୈନିକ ରାସ୍ତାରେ ପଡ଼ୁଛି ଯାହାର ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ୪୦ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ହେବ ବୋଲି ଖଣି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରତି ମେଟ୍ରିକ ଟନ ପିଛା ପିଲେଟର ମୂଲ୍ୟ ୬ ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ହେବ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ,ପ୍ରଶାସନ ପିଲେଟ ପରିବହନ ଉପରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପଦକ୍ଷେପ ନ ନେଲେ ପ୍ରତିଦିନ ପିଲେଟ ନଷ୍ଟ ହେବା ସହ ଧନଜୀବନ ହାନୀ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ କେନ୍ଦୁଝର ଏସ୍‌ପି ଜୟନାରାୟଣ ପଙ୍କଜ ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜିଲା ପୋଲିସ ଦୁର୍ଘଟଣା ରୋକିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି। ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ପିଲେଟ ପରିବହନ କରୁଥିବା ଟ୍ରକ, ଡମ୍ପର ଗୁଡ଼ିକରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଘୋଡ଼ଣୀର ବ୍ୟବସ୍ଥା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯିବାକୁ ଦାବି ହୋଇଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here