ଟାଣୁଛି ଜ୍ଞାନେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ବିରିଚକୁଳି ଆଳୁଦମ୍‌

0
71

କେନ୍ଦୁଝର (ସଂଜୀବ ସାହୁ/ଆଦ୍ୟାଶ ନିଉଜ):କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସଦର ମହକୁମାରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଅନେକ ପ୍ରକାର ଜଳଖିଆ ତିଆରି ହୋଇ ବିକ୍ରି ହେଉଛି। ତେବେ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ ମନମୋହୁଛି କଲେଜରୋଡରେ ଠେଲାଗାଡିରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ବିରିଚକୁଳି ଓ ଆଳୁଦମ୍‌। ସେ ହେଲେ ଡମ୍ବୋ ଗ୍ରାମର ଜ୍ଞାନେନ୍ଦ୍ର ସାହୁ। ସକାଳ ୭ଘଟିକାରୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଭିଡ ଜମେ କଲେଜ ରୋଡସ୍ଥିତ ରାମମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ଥିବା ଜ୍ଞାନେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଠେଲା ଗାଡି ନିକଟରେ। ଏଠାରେ ବିକ୍ରି ହୁଏ ବିରିଚକୁଳି ଓ ଆଳୁଦମ୍‌। ଅନ୍ୟ କେତେକ ପ୍ରକାର ଜଳଖିଆ ତିଆରି ହେଉଥିଲେ ବି ବିରିଚକୁଳି ଓ ଆଳୁଦମ୍‌ ଚଟଣିର ସ୍ବାଦ ନିଆରା। ଯିଏ ଥରେ ଖାଇଛି ସିଏ ବାରମ୍ବାର ଆସିଛି ବୋଲି ଜ୍ଞାନେନ୍ଦ୍ର କହିଛନ୍ତି। ବିରିଚକୁଳିର ସ୍ବାଦ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଟାଣୁଛି କହିଲେ ଅତ୍ୟୁକ୍ତି ହେବ ନାହିଁ। କେବଳ ସକାଳ ବେଳା ସେ ଠେଲା ଲଗାନ୍ତି। ଅପରାହ୍ନରେ ଘର ଲୋକଙ୍କୁ ସମୟ ଦେଇଥାନ୍ତି। ତାଙ୍କର ସଂସାର କହିଲେ ସ୍ତ୍ରୀ,ଗୋଟିଏ ଛୋଟ ଝିଅ,ବାପା, ମା’ ଓ ଜଣେ ଭଉଣୀ।
ତାଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟରେ ତାଙ୍କ ବାପା ବଳରାମ ସାହୁ ଓ ମା’ ଅନୁପମା ସାହୁ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି। ଏହି ଠେଲା ଗତ ତିନିବର୍ଷ ହେଲା ସେ ଲଗାଉଛନ୍ତି। ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପାସ ପରେ ଏଣେତେଣେ ଛୋଟ ଚାକିରି କରି ପରିବାରର ୬ଜଣ ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ପେଟ ପୋଷିବା ସମ୍ଭବପର ନ ହେବାରୁ ନିଜେ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଜ୍ଞାନେନ୍ଦ୍ର। ପ୍ରତିଦିନି ସବୁ ଖର୍ଚ୍ଚ ଯାଇ ୭୦୦ରୁ ୮୦୦ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରନ୍ତି ଓ ସେଥିରେ ସେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଗ୍ରାହକମାନେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ହାତ ତିଆରି ଚକୁଳି ଓ ଆଳୁଦମ୍‌ ପ୍ରତି ବେଶ ଆଗ୍ରହ ଦେଖାନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here