ଇଷ୍ଟରରେ ଆତଙ୍କୀଙ୍କ ନରସଂହାର, ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୨୦୭ ମୃତ ଏବଂ ୪୫୦ ଆହତ

0
98

କଲମ୍ବୋ: ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ରାଜଧାନୀ କଲମ୍ବୋ ସମେତ ୩ଟି ସହରରେ ଲଗାତାର ୮ଟି ସିରିଜ୍‌ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଏହି ଦ୍ୱୀପରାଷ୍ଟ୍ର ସମେତ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ସ୍ତବ୍ଧ କରିଦେଇଛି। ଇଷ୍ଟର ରବିବାରରେ ରକ୍ତର ହୋଲି ଖେଳିଥିବା ଏହି ମୃତ୍ୟୁ ତାଣ୍ଡବରେ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୦୭ ଛୁଇଁସାରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩୯ ଜଣ ବିଦେଶୀ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଆହତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଥିବା କୁହାଯାଉଛି, ତେଣୁ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଆହୁରି ବଢ଼ିବାର ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି।

ଏହି ଦେଶରେ ବେଶ୍‌ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଗୃହଯୁଦ୍ଧ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଆସିବାର ୧୦ ବର୍ଷ ପରେ ଏଭଳି ଭୟଙ୍କର ଆକ୍ରମଣ ଘଟିଛି। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମଗ୍ର ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ କର୍ଫ୍ୟୁ ଲଗାଯିବା ସହିତ ଆଗାମୀ ୧୦ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହାଇ ଆଲର୍ଟରେ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେଠାରେ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ୍‌ ଏବଂ ଫେସବୁକ୍‌ ସେବା ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ରଖାଯାଇଛି। ଆସନ୍ତା ୨ ଦିନ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦ ରଖାଯିବାକୁ ମଧ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ଶେଷ ଖବର ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଆକ୍ରମଣ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ଥିବା ସନ୍ଦେହ କରି ୭ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇସାରିଛି। ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ବିସ୍ଫୋରଣ ଆତ୍ମଘାତୀ ଆତଙ୍କୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରୁୱାନ୍‌ ରିଜ୍‌ୱେନ୍ଦ୍ରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୩ଟି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ହୋଟେଲ ଏବଂ କଲମ୍ବୋର ଏକ ଚର୍ଚ୍ଚକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରାଯାଇଥିଲା। ଅନ୍ୟ ଦୁଇଟି ବିସ୍ଫୋରଣର ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ଥିଲେ ଚର୍ଚ୍ଚ। ଆକ୍ରମଣ ସେତେବେଳେ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁ ସମୟରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ୍‌ ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀମାନେ ଇଷ୍ଟର ଉତ୍ସବ ପାଳନରେ ମସ୍‌ଗୁଲ ଥିଲେ। ଏହାର କିଛି ଘଣ୍ଟା ପରେ କଲମ୍ବୋ ନିକଟରେ ଥିବା ଦେହିୱାଲାସ୍ଥିତ ଜାତୀୟ ଚିଡ଼ିଆଖାନାର ବିପରୀତ ଦିଗରେ ଥିବା ହୋଟେଲରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଥିଲା। ସକାଳ ୮.୪୫ ସମୟରେ ହିଁ ଏହି ସିରିଜ ବିସ୍ଫୋରଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

ଏଥିରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସେ କେରଳର ବାସିନ୍ଦା ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି। କେରଳ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ଏ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ମିଳିଛି ଏବଂ ସେ କେରଳର କାସାରଗୋଡ୍‌ ଜିଲ୍ଲାର ଅଧିବାସୀ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି। ତାଙ୍କ ଦେହାବଶେଷ ଭାରତ ଆଣିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଚାଲୁ ରହିଥିବା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି।

ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାନିଲ ୱିକ୍ରମସିଂଘେ ଏହି ଘଟଣାର ନିନ୍ଦା କରି କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଏଭଳି କାପୁରୁଷୋଚିତ ଆକ୍ରମଣକୁ ନିନ୍ଦା କରୁଛି। ଏଭଳି ଦୁଃଖଦ ସମୟରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାବାସୀଙ୍କୁ ଏକାଠି ରହିବାକୁ ଏବଂ ଧୈର୍ଯ୍ୟ ଧରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି। ଏହି ଆକ୍ରମଣ ସମ୍ପର୍କରେ ଅଯଥା ଚର୍ଚ୍ଚା ଏବଂ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନଥିବା ସୂଚନା ବାବଦରେ ଅପପ୍ରଚାର କରିବାରୁ ନିବୃତ୍ତ ରୁହନ୍ତୁ। ସରକାର ସ୍ଥିତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଛନ୍ତି।”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here